Hazai anyakönyvezés

A magyar állampolgár köteles kezdeményezni a külföldön történt anyakönyvi eseményeinek – házasságkötésének, bejegyzett élettársi kapcsolata létesítésének, gyermeke külföldön történt születésének, valamint a magyar állampolgárságú házastársa, bejegyzett élettársa, gyermeke és szülője külföldön történt halálának – hazai anyakönyvezését.

A hazai anyakönyvezés alapja a magyar állampolgár külföldön történt anyakönyvi eseményének (születés, házasság, halál, válás, bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése) az adott ország illetékes hatósága által kiállított igazolása, a magyar külképviselet felülhitelesítésével ellátva, illetve, a külföldi okirat hiteles magyar nyelvű fordítása.

A Tajvanon történt eseményt tanúsító tajvani okirat angol verzióját kérjük a felülhitelesítési lépcsők alapján (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztályának (BOCA) felülhitelesítése) megfelelő hitelesítésekkel ellátni.

Szíveskedjen az adatlapokat a magyar nyelv szabályainak megfelelően (név: 1. családi név 2. utónév; dátum: év, hó, nap; ékezetek használata stb.) nyomtatott betűkkel magyarul kitölteni. 

Figyelem!

A képviseleten kezdeményezett hazai anyakönyvezés hosszú folyamat, mely beletelhet több hónapba. A képviseletünk csak közvetítő hatósági szerepet tölt be az anyakönyvezésben, a hazai anyakönyvezést Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) végzi. Amint az elkészült anyakönyvi kivonatok megérkeznek képviseletünkre, mi azonnal tájékoztatjuk a kérelmezőt, ezért is kérjük, ne nálunk érdeklődjenek az anyakönyvezés állapotáról, mivel nem a képviseletünk az eljáró hatóság. Megértésüket köszönjük.

            

  • Születés hazai anyakönyvezése

Születés hazai anyakönyvezése esetén mindkét szülő személyes jelenléte szükséges. Egy szülő jelenléte csak abban az esetben elegendő, ha a jelen lévő szülő eredeti okirattal igazolni tudja a másik szülő távolmaradásának indokoltságát. Ilyen okirat lehet a szülői felügyeleti jogkörről szóló bírósági/gyámsági végzés, a kiskorú születési anyakönyvi kivonata, amennyiben azon nem szerepel a másik szülő, ill. halotti anyakönyvi kivonat a másik szülő haláláról. Egyéb akadályoztatásról tajvani közjegyzői okiratba foglalt és felülhitelesített nyilatkozat szükséges.

Az eljárás során a konzuli tisztviselőnek vizsgálnia kell az anya családi állapotát, annak megállapítása céljából, hogy a gyermek házassági kötelékben született-e. Amennyiben igen, úgy a szülők házasságának hazai anyakönyvezése is feltétele a gyermek születése hazai anyakönyvezésének. A két eljárás együtt is indítható. Amennyiben a gyermek nem házassági kötelékben született, úgy tisztázandó, hogy apai elismerő nyilatkozat tételére sor került-e (külképviseleten is tehető). 

A kérelemhez szükséges bemutatni:

  • szülők útleveleit,
  • a magyar állampolgár SZIG/LIG okmányait,
  • születésről kiállított és felülhitelesített tajvani, angol nyelvű okiratot (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztálya által felülhitelesítve)
  • személyi adat- és lakcímnyilvántartásba vétel iránti kérelmet
    Ha legalább az egyik szülő külföldön élő magyar állampolgár vagy az egyik szülő külföldi és nem szerepel a nyilvántartásban, a gyermek külföldön élő magyar állampolgárként is nyilvántartásba kerülhet, ebben az esetben a „Külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez rendszeresített adatlap” kitöltése szükséges. Ha mindkét magyar állampolgár szülő magyarországi lakcímmel rendelkezik, akkor a gyermek is Magyarországon élő magyar állampolgárként kerül a nyilvántartásba, és ez esetben a „Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez rendszeresített adatlap” kitöltése szükséges. Amennyiben a szülők a magyar lakcímigazolványukat bemutatja/bemutatják, a lakáshasználatra feljogosító további okirat bemutatására nincs szükség;
  • szülők magyar házassági anyakönyvi kivonatának másolatát, valamint,
  • kérelem formanyomtatványt (a kérelem rögzítése során a konzuli tisztviselő készíti elő).

A születés hazai anyakönyvezéséhez szükséges adatlap ide kattintva tölthető le >>>

Születés anyakönyvezésével kapcsolatos részletes információk a Konzuli Szolgálat honlapján >>>

Felhívjuk Kedves Ügyfeleink figyelmét, hogy 2023. június 30-tól megváltozott az anyasági támogatás és a FÉTÁM kérelmek elektronikus benyújtásának módja, a kérelmek az ügyfélkapun keresztül, a www.magyarorszag.hu oldalon nyújthatók be:

Tájékoztató a Köldökzsinór Programról (anyasági támogatás külföldi magyarok számára) >>>

Tájékoztató a Fiatalok Életkezdési Támogatása Programról >>>

 

Nem házasságban született gyermek (APAI ELISMERŐ NYILATKOZAT megtétele) :

Mi az apai elismerő nyilatkozat? Mikor van helye apai elismerő nyilatkozat tételének?

Az anyakönyvvezető  – főszabály szerint – apaként azt a férfit jegyzi be az anyakönyvi nyilvántartásba, akit a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) alapján a gyermek apjának kell tekinteni.

A Ptk. szerint (4:98-114. §) az, hogy ki tekinthető a gyermek apjának, vélelmeken alapul, ellentétben az anyai pozícióval, amely a születés tényével egyértelműen betöltötté válik. Az apaság a következő, szigorú sorrendet követő vélelmeken alapulhat:

  1. az anya fennálló házassága,
  2. fennálló házasság hiányában az anya megszűnt házassága, ha a gyermek születésétől visszafelé számított 300 napon belül szűnt meg a házasság bontóper útján vagy a férj halálával,
  3. élettársak esetén emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárás,
  4. apai elismerő nyilatkozat,
  5. az apaság bírósági megállapítása.

A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot akkor lehet megtenni, ha:

  1. az anya családi állapota hajadon vagy a szülők a gyermek születését követően kötöttek házasságot,
  2.  az anya családi állapota elvált/özvegy és a házasságának jogerős felbontása/házastársának halála, valamint a gyermek születése között legalább 300 nap eltelt, továbbá
  3. a születés nem olyan reprodukciós eljárás (pl. lombikbébi program) eredménye, amelyben a szülők élettársakként vettek részt,
  4. a gyermek tekintetében apaságot megállapító per nincs folyamatban, és
  5. az apa a gyermeknél legalább 16 évvel idősebb.


Amennyiben nincs olyan apasági vélelem, ami alapján egyértelmű, hogy ki a gyermek apja, a fenti törvényi feltételek együttes fennállása esetén a gyermek születésének hazai anyakönyvezése előtt vagy azzal egyidejűleg apai elismerő nyilatkozattal szükséges a gyermek családi jogállását rendezni.

Amennyiben a szülők a gyermek születésekor nem házasok, vagy a gyermek születését követően külföldön kötöttek házasságot, a gyermek születésének hazai anyakönyvezése céljából teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat felvétele szükséges.

Nyomatékosan felhívjuk figyelmüket, hogy apai elismerő nyilatkozat megtételére kizárólag abban az esetben van lehetőség, ha azt a magyar jogszabályok lehetővé teszik, vagyis az apaság vélelme alapján nem kell mást a gyermek apjának tekinteni.

Amennyiben a jogszabályok értelmében más személyt kell a gyermek (jogi) apjának tekinteni, mint a (biológiai) apját, abban az esetben teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat NEM tehető az apaság vélelmének megdöntéséig.

Az önálló apai elismerő nyilatkozat megtételének feltételei:

  • mindkét szülő személyes jelenléte;
  • szülők érvényes, állampolgárságot is igazoló személyazonosításra alkalmas okmányának bemutatása (külföldi állampolgárok esetében mindig útlevél);
  • gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata – ha az nem magyar vagy angol nyelvű, akkor hiteles fordítással ellátva;
  • eljárási díj befizetése;
  • ha az anya elvált családi állapotú, akkor be kell mutatni a magyar házassági anyakönyvi kivonatot, amely a válás tényét tartalmazza, vagy a magyar bíróság jogerős ítéletét a válás kimondásáról;
  • Ha az anya özvegy családi állapotú, akkor be kell mutatni az elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonatát.

Amennyiben az apa vagy az anya kiskorú (18 év alatti), akkor a kiskorú szülő mindkét szülőjének/törvényes képviselőjének szintén jelen kell lennie.

Az apai elismerő nyilatkozat megtételére vonatkozó eljárás díjköteles.

A 2024. január 1-jétől érvényes, Európán kívüli konzuli díjakat ezen a linken találhatja. >>>

           

  • Házasság hazai anyakönyvezése

Házasság hazai anyakönyvezése esetén a kérelmezőnek és a házastársának is személyesen jelen kell lenni. 

A kérelemhez szükséges bemutatni:

  • ügyfelek útlevelét,
  • a magyar állampolgár SZIG/LIG okmányait,
  • családi állapot igazolását
  • korábbi házassága és válás esetén, válási anyakönyvi kivonat benyújtása szükséges
  • házasságkötésről kiállított, felülhitelesített, angol nyelvű okiratot (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztálya által felülhitelesítve)
  • kérelem formanyomtatványt (a kérelem rögzítése során a konzuli tisztviselő készíti elő). 

A házasság hazai anyakönyvezéséhez szükséges adatlap ide kattintva tölthető le >>>

Házasság anyakönyvezésével kapcsolatos részletes információk a Konzuli Szolgálat honlapján >>>

            

  • Haláleset hazai anyakönyvezése

Magyar állampolgár külföldönt történt halálesetének hazai anyakönyvezését a hozzátartozó kérelmezi.

A kérelemhez szükséges bemutatni:

  • hozzátartozó (=kérelmező) útlevelét,
  • eredeti külföldi felülhitelesített, angol nyelvű halotti anyakönyvi kivonatot (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztálya által felülhitelesítve)
  • az elhunyt magyar állampolgárságát igazoló iratot,
  • az elhunyt családi állapotát igazoló okiratot, valamint
  • kérelem formanyomtatványt (a kérelem rögzítése során a konzuli tisztviselő készíti elő).

A haláleset hazai anyakönyvezéséhez szükséges adatlap ide kattintva tölthető le >>>

Haláleset anyakönyvezésével kapcsolatos részletes információk a Konzuli Szolgálat honlapján >>>

           

  • Válás hazai anyakönyvezése

Amennyiben magyar állampolgár külföldön bontja fel házasságát, akkor a válást anyakönyvezni kell a magyar hatóságoknál is. Válás hazai anyakönyvezése esetén mindkét fél személyes jelenléte szükséges. Amennyiben a magyar állampolgár ügyfél és külföldi állampolgár volt házastársa már nem tartja a kapcsolatot, erre vonatkozó nyilatkozattal a volt házastárs személyes jelenléte kimenthető.

Válás hazai anyakönyvezésének feltétele, hogy a felek megelőzően kötött házassága már szerepeljen a hazai anyakönyvi rendszerben, tehát anyakönyvezése megtörtént. Gyakran előfordul azonban, hogy a kérelmezőnek nemcsak a válását, hanem az azt megelőzően, külföldön kötött házasságát sem anyakönyvezték a magyar hatóságoknál. Ebben az esetben a kérelmező egyszerre is elindíthatja a házasság és a válás hazai anyakönyvezését.

A kérelemhez szükséges bemutatni:

  • ügyfelek érvényes útleveleit,
  • a magyar állampolgár SZIG/LIG okmányait,
  • házassági anyakönyvi kivonat
  • válási okiratot felülhitelesítve (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztálya által felülhitelesítve)
  • kérelem formanyomtatványt (a kérelem rögzítése során a konzuli tisztviselő készíti elő).

A válás hazai anyakönyvezéséhez szükséges adatlap ide kattintva tölthető le >>>

Válás anyakönyvezésével kapcsolatos részletes információk a Konzuli Szolgálat honlapján >>>

           

  • Bejegyzett élettársi kapcsolat hazai anyakönyvezése

Bejegyzett élettársai kapcsolat (BÉT) hazai anyakönyvezése 2009. július 1-je után létesített BÉT esetén lehetséges.

A kérelem előterjesztéséhez mindkét fél személyes jelenléte szükséges.

A kérelemhez szükséges bemutatni:

  • ügyfelek érvényes útleveleit,
  • a magyar állampolgár SZIG/LIG okmányait,
  • BÉT létesítéséről kiállított felülhitelesített, angol nyelvű külföldi okiratot (közjegyző, majd tajvani Külügyminisztérium Konzuli Osztálya által felülhitelesítve)
  • kérelem formanyomtatványt (a kérelem rögzítése során a konzuli tisztviselő készíti elő).

A külfüldön létesített bejegyzett élettársi kapcsolato hazai anyakönyvezéséhez szükséges adatlap ide kattintva tölthető le >>>

Bejegyzett élettársi kapcsolat anyakönyvezésével kapcsolatos részletes információk a Konzuli Szolgálat honlapján >>>

 

A fenti ügyekhez szükséges kitöltendő nyomtatványok innen tölthetők le. >>> 

 

Konzuli ügyfélfogadás:

Kedd és csütörtök, kizárólag előre egyeztetett időpontban.

Kérjük, hogy kizárólag előre egyeztetett időpontban jelenjenek meg Irodánkban, mert nem biztos, hogy tudja magyar ügyintéző fogadni Önöket.

Irodánk a magyar és tajvani munkaszüneti- és ünnepnapokon zárva tart. 

Az elkészült iratokat, okmányokat szintén előzetes időpontfoglalást követően, munkanapokon lehet átvenni. Az időpontfoglalással kérjük várja meg, hogy munkatársaink értesítsék az okmány kiérkezéséről. 

Időpont-egyeztetés: +886 2 8501 1200, 111-es mellék

 

Konzuli díjak befizetésével kapcsolatos információk:

A konzuli díjak az ügyintézés alkalmával fizetendők.

Irodánkban kizárólag bankkártyás fizetésre van lehetőség. Készpénzes fizetés esetén a közeli bankfiókban kell befizetni a konzuli számlánkra a díjat.

A 2024. január 1-jétől érvényes, Európán kívüli konzuli díjakat ezen a linken találhatja. >>>