A vonatkozó törvények a házasulók számára a Magyarországon megkötni kívánt házasság feltételeként előírják, hogy szándékukat az anyakönyvvezetőnél előzetesen bejelentsék, megerősítve, hogy:
- házasságuknak nincs jogi akadálya, egyúttal
- igazolják a tervezett házasságkötés törvényes feltételeinek fennállását és
- nyilatkozzanak a jogszabály által előírt kérdésekben.
A házasságkötés legkorábban a bejelentéstől számított 31. napra tűzhető ki, a kötelező 30 napos várakozási idő alól felmentést különösen indokolt esetben az illetékes jegyző adhat a házasulók kérelmére. A Magyarországon létesíteni kívánt bejegyzett élettársi kapcsolatra (BÉT) a házasságkötési szándék bejelentésével megegyező szabályok vonatkoznak.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező házasuló, illetve fél, vagy – ha a házasulók, illetve felek egyike sem rendelkezik magyarországi lakcímmel – az egyikük a házassági, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére irányuló szándékát személyesen hivatásos konzuli tisztviselőnél is bejelentheti. A bejelentés tényéről a konzuli tisztviselő jegyzőkönyvet vesz fel, és azt a házasságkötés, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésének tervezett helye szerinti anyakönyvvezetőnek továbbítja.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fentiek alapján nincs lehetőség arra, hogy mindkét fél a külképviseleten jelentse be a házasságkötési szándékot (akkor sem, ha egyik félnek sincs magyarországi lakcíme), a házasulók közül az egyik félnek minden esetben meg kell jelennie a magyar anyakönyvvezető előtt a házasságkötési szándék bejelentésekor.
Egyéb fontos információ:
Ha a házasságkötési vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére iránti szándékot az egyik fél a hivatásos konzuli tisztviselőnél jelentette be, akkor a bejelentést azzal a dátummal rögzítik, amikor a konzul által megküldött jegyzőkönyv és annak mellékletei az illetékes anyakönyvvezetőhöz megérkeztek, így a 30 napos várakozási idő is innentől számítandó.
Ki kérelmezheti a szolgáltatást/eljárást?
Bármely természetes (magyar/külföldi) személy, aki nem rendelkezik magyarországi lakcímmel.
Benyújtandó dokumentumok:
- érvényes, az állampolgárságot is igazoló úti okmány;
- születési anyakönyvi kivonat (külföldi okirat esetén diplomáciai felülhitelesítéssel / Apostille-tanúsítvánnyal és hiteles magyar fordítással ellátva);
- családi állapot igazolása (külföldi okirat esetén diplomáciai felülhitelesítéssel / Apostille-tanúsítvánnyal és hiteles magyar fordítással ellátva):
- magyar állampolgár családi állapotának igazolását Irodánk is ki tudja állítani, amely díjköteles.
Felhívjuk a figyelmet, hogy minden iratból eredetit kell bemutatni, amelyet a jegyzőkönyv felvétele után visszaadunk.
Benyújtás módja:
Személyesen, előzetes időpontfoglalás alapján.
Eljárás időtartama:
A bejelentésről szóló jegyzőkönyvet diplomáciai futárpostával továbbítjuk az illetékes anyakönyvvezetőnek. A futárposta indításának gyakoriságától függően, a jegyzőkönyvek átlagosan 3-4 hetes átfutással érkeznek meg Magyarországra.
Díjak:
A konzuli díjakkal kapcsolatos tájékoztatásunkat itt találhatja. >>>
Konzuli ügyfélfogadási napok:
Kedd és csütörtök, kizárólag előre egyeztetett időpontban.
Kérjük, hogy kizárólag előre egyeztetett időpontban jelenjenek meg Irodánkban, mert nem biztos, hogy tudja magyar ügyintéző fogadni Önöket.
Az elkészült iratokat, okmányokat szintén előzetes időpontfoglalást követően, munkanapokon lehet átvenni. Kérjük, várja meg, hogy munkatársaink értesítsék az okmány kiérkezéséről.
Időpont-egyeztetés telefonon: +886 2 8501 1200, 111-es mellék