Nem házasságban született gyermek (APAI ELISMERŐ NYILATKOZAT megtétele) :

Mi az apai elismerő nyilatkozat? Mikor van helye apai elismerő nyilatkozat tételének?

Az anyakönyvvezető  – főszabály szerint – apaként azt a férfit jegyzi be az anyakönyvi nyilvántartásba, akit a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) alapján a gyermek apjának kell tekinteni.

A Ptk. szerint (4:98-114. §) az, hogy ki tekinthető a gyermek apjának, vélelmeken alapul, ellentétben az anyai pozícióval, amely a születés tényével egyértelműen betöltötté válik. Az apaság a következő, szigorú sorrendet követő vélelmeken alapulhat:

  1. az anya fennálló házassága,
  2. fennálló házasság hiányában az anya megszűnt házassága, ha a gyermek születésétől visszafelé számított 300 napon belül szűnt meg a házasság bontóper útján vagy a férj halálával,
  3. élettársak esetén emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárás,
  4. apai elismerő nyilatkozat,
  5. az apaság bírósági megállapítása.

A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot akkor lehet megtenni, ha:

  1. az anya családi állapota hajadon vagy a szülők a gyermek születését követően kötöttek házasságot,
  2.  az anya családi állapota elvált/özvegy és a házasságának jogerős felbontása/házastársának halála, valamint a gyermek születése között legalább 300 nap eltelt, továbbá
  3. a születés nem olyan reprodukciós eljárás (pl. lombikbébi program) eredménye, amelyben a szülők élettársakként vettek részt,
  4. a gyermek tekintetében apaságot megállapító per nincs folyamatban, és
  5. az apa a gyermeknél legalább 16 évvel idősebb.


Amennyiben nincs olyan apasági vélelem, ami alapján egyértelmű, hogy ki a gyermek apja, a fenti törvényi feltételek együttes fennállása esetén a gyermek születésének hazai anyakönyvezése előtt vagy azzal egyidejűleg apai elismerő nyilatkozattal szükséges a gyermek családi jogállását rendezni.

Amennyiben a szülők a gyermek születésekor nem házasok, vagy a gyermek születését követően külföldön kötöttek házasságot, a gyermek születésének hazai anyakönyvezése céljából teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat felvétele szükséges.

Nyomatékosan felhívjuk figyelmüket, hogy apai elismerő nyilatkozat megtételére kizárólag abban az esetben van lehetőség, ha azt a magyar jogszabályok lehetővé teszik, vagyis az apaság vélelme alapján nem kell mást a gyermek apjának tekinteni.

Amennyiben a jogszabályok értelmében más személyt kell a gyermek (jogi) apjának tekinteni, mint a (biológiai) apját, abban az esetben teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat NEM tehető az apaság vélelmének megdöntéséig.

Az önálló apai elismerő nyilatkozat megtételének feltételei:

  • mindkét szülő személyes jelenléte;
  • szülők érvényes, állampolgárságot is igazoló személyazonosításra alkalmas okmányának bemutatása (külföldi állampolgárok esetében mindig útlevél);
  • gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata – ha az nem magyar vagy angol nyelvű, akkor hiteles fordítással ellátva;
  • eljárási díj befizetése;
  • ha az anya elvált családi állapotú, akkor be kell mutatni a magyar házassági anyakönyvi kivonatot, amely a válás tényét tartalmazza, vagy a magyar bíróság jogerős ítéletét a válás kimondásáról;
  • Ha az anya özvegy családi állapotú, akkor be kell mutatni az elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonatát.

Amennyiben az apa vagy az anya kiskorú (18 év alatti), akkor a kiskorú szülő mindkét szülőjének/törvényes képviselőjének szintén jelen kell lennie.

Az apai elismerő nyilatkozat megtételére vonatkozó eljárás díjmentes.

 

Konzuli díjak:

 A konzuli díjakkal kapcsolatos tájékoztatásunkat itt találhatja. >>>

 

Konzuli ügyfélfogadás:

Kedd és csütörtök, kizárólag előre egyeztetett időpontban.

Kérjük, hogy kizárólag előre egyeztetett időpontban jelenjenek meg Irodánkban, mert nem biztos, hogy tudja magyar ügyintéző fogadni Önöket.

Irodánk a magyar és tajvani munkaszüneti- és ünnepnapokon zárva tart. 

Az elkészült iratokat, okmányokat szintén előzetes időpontfoglalást követően, munkanapokon lehet átvenni. Az időpontfoglalással kérjük várja meg, hogy munkatársaink értesítsék az okmány kiérkezéséről. 

Időpont-egyeztetés: +886 2 8501 1200, 111-es mellék